Etkili Bir CV Nasıl Yazılır ?

Etkili Bir CV Nasıl Yazılır ?

Düzgün hazırlanmış bir CV, iş görüşmesine çağırılmanız için anahtar niteliğindedir.

CV’nin amacı, kişiyi söz konusu pozisyon için firmanın belirlediği gereklilikleri en iyi karşılayan aday olarak göstermektir. Bu sebeple kendinize bir CV oluşturun, fakat her farklı iş başvurusu ve pozisyon için CV’nizde gerekli değişiklikleri yapmayı unutmayın.

a. CV’nizde olması gerekenler nelerdir?
Bunları kesinlikle ekleyin: Kişisel bilgiler, eğitim geçmişiniz, profesyonel deneyimleriniz, aldığınız okul harici eğitim ve kurslar, bildiğiniz yabancı diller, bilgisayar bilginiz, diğer farklı becerileriniz, ilgi duyduğunuz alanlar ve kişisel bilgilerinizin korunmasına dair bir cümle.

b. İçeriği kronolojik sırayla yazın.
CV’nizin içeriği kronolojik düzende olmalıdır, fakat bazı durumlarda size daha önemli gelen bir içeriği vurgulamak adına küçük değişiklikler yapılabilir. Örneğin, iş deneyimi olmayan ya da çok az olan kişilerin, CV’lerinde “Eğitim Geçmişi” ile ilgili bölümü CV’nin ilk bölümü olarak yazmaları tavsiye edilir. İş deneyimlerinizin artmasıyla beraber, eğitim geçmişiniz de daha ileriye atılabilir.

c.Tüm başlıkları doldurmaya çalışmayın.
Eğer herhangi bir başlık altına yazacak bir şeyiniz yoksa, mesela hiçbir eğitim ya da kursa katılmadıysanız, bu başlığı CV’nizde hiç kullanmayabilirsiniz.
c. CV’nizin anlaşılır ve estetik olması önemlidir.
CV’nizin anlaşılır ve estetik olmasına çok dikkat etmelisiniz. Standart olmayan yazı stillerinden kaçınmalı, çok fazla vurgu yapmamaya özen göstermelisiniz. Bu gibi durumlar CV’nizi okunaksız bir hale getirecek ve amatör olarak algılanmasına neden olacaktır.

d. Kısa ve öz olun.
Bir CV, iki A4 kağıdına sığmalıdır. Ayrıca kesinlikle hiçbir yazım, biçim ve basım hatası içermemelidir. Gittiğiniz iş görüşmelerinde CV’nizde belirttiğiniz her şey üzerinde durulabileceğinden, yazdığınız her bilginin doğru olması gerektiğini de unutmayın.

e. Özgün olun.
CV’nizde yer alan bilgiler özgün olmalıdır. “Kitap okumak” ya da “müzik dinlemek” gibi hobiler, kişinin gerçek tercihleri ile ilgili bilgi vermez, sadece sizin özgünlükten yoksun olduğunuz imajını yaratır. CV’de ilgi alanlarını belirtmek size her zaman artı sağlayacaktır, özellikle de sıra dışı ise.
Karakterinizi ortaya çıkarın, ufkunuzu genişletmeye her zaman hazır olduğunuzu ve birçok farklı aktiviteye zaman ayırabildiğinizi gösterin. Bu konular iş görüşmelerinde mutlaka ele alınacaktır. CV’nizde ya da iş görüşmelerinde gerçekte ilgi duymadığınız hobiler uydurmayın. Karşınızdaki kişi o alana ilgi duyan biri de çıkabilir ki böyle bir durumda gözden düşmeniz kaçınılmaz olacaktır.

f. CV’nizde size özel vasıflara ve referanslarınıza da yer verin.
Eğer ehliyetiniz varsa, bilgisayar kullanımına hakimseniz, kullanabildiğiniz uzmanlık gerektiren bilgisayar programları varsa ya da profesyonel anlamda önemli olan, belli bir alana yönelik sertifika ya da diplomalarınız varsa, bunların da CV’nizde yer alması gerekir.
Başvurunuzda referanslarınızı da belirtmeniz de önemlidir. Referans olmaları için önceki işvereninize, staj yaptığınız firmaya veya staj danışmanınıza ya da gönüllü olarak çalıştığınız bir kuruluşa başvurabilirsiniz. Akademisyenlerden referans almak da aynı öneme sahiptir. Referanslar adayın kişisel özelliklerinin yanı sıra belli bir proje ya da görevde gösterdiği davranış ve yönetim becerilerini anlatmalıdır. Referans mektubunda, yazan kişinin çalıştığı kurum ve pozisyonu belirtilmiş ve kendisi tarafından imzalanmış olmalıdır.