KONTAKT LENS DÜNYASINI NASIL DEĞİŞTİRDİK

Johnson & Johnson Vision Care şirketinin kökeni, 1959’da, Dr Allen Isen, George Sitterle ve Dr Feinbloom tarafından Buffalo, New York’ta, kurulmuş olan Frontier Kontakt Lensleri’ne kadar uzanmaktadır. Frontier, 30 çalışanı ile 1970’lerde sert kontakt lensler üretiyordu. Erken büyümesi yüksek başarı kazanan torik lensleri sayesinde olmuştur.

Şirket, 1970’lerin sonunda yumuşak lensleri de ürünlerinin arasına katmıştır ve kısa bir süre sonra da kendi yarı ürün yumuşak lenslerini yapmaya başlamıştır. Frontier, Avrupa’da yaygın bir şekilde kullanılmakta olan bu materyali alan ABD’deki ilk şirkettir ve yumuşak kontakt lens üretmek üzere bu materyali torna kesim işlemi ile bir araya getirmiştir.

1960’ların başında, şirketin Buffalo, New York’tan Jacksonville, Florida’ya taşınmasıyla birlikte Frontier katlanarak büyümüştür. Johnson & Johnson 1981 yılında Frontier’i satın almış ve ismini Vistakon olarak değiştirmiştir – bu da bizim otuz yıllık tarihimizin heyecan verici başlangıcı olmuştur. 

YENİLİK TOHUMLARI

ACUVUE marka kontakt lens ürünleri

Johnson & Johnson, 80’lerin ortasında, Michael Bay’den, Danlens teknolojinin haklarını satın almıştır. Bu bir SSM idi –lensleri sürekli yumuşak durumda kalacakları şekilde kalıba dökme olanağını sağlayan, benzersiz bir, multipatentli işlemdi. Bu, geleneksel sert durumda üretim işleminde sıklıkla karşılaşılan hidrasyon bozulmalarını ortadan kaldıran, yepyeni bir hassasiyet standartını getirmiştir. Sonuçta, mükemmel konfor ve kullanım kolaylığını bir araya getiren, neredeyse %100’lük tekrarlanabilirlik ve çoğaltılabilirliğe ulaşan, yüksek kaliteli bir lens.  
 

KULLAN-AT KONTAKT LENS KATEGORİSİNİN YARATILMASI

Vistakon 1987’de, dünyanın ilk  kullan-at yumuşak kontakt lensi - ACUVUE®’nin keşfiyle, görme sanayisini sonsuza kadar değiştirdi. Bu ürünün ilk olarak ABD’de piyasaya sunulmasının ardından, 1988/89’da İngiltere bu benzersiz ürünün göz doktorlarına ulaştırıldığı Avrupa’daki ilk ülke oldu. Tepkiler inanılmazdı ve kontakt lens kullanımındaki bu yeni yöntem İngiltere pazarında kökten bir devrim yaptı. Hem doktorlar, hem de kontakt lens kullanıcıları, kullanıcıların kendi tercihlerine göre, bir veya iki hafta kullandıktan sonra kontakt lenslerini atma fikrini benimsediler.

GÜNLÜK KULLAN-AT DEVRİMİ

Kontakt lens pazarındaki bir sonraki büyük devrim, milyonlarca kişiye kontakt lensleri daha kolay kullanabilme olanağını sağlayan, dünyanın ilk günlük kullan-at kontakt lensi, 1-DAY ACUVUE®’nin 1995 yılında piyasaya çıkmasıyla gerçekleşti.

Tek bir gün kullanıldıktan sonra çıkartılıp atılacak ve yeni bir çift steril lens ile değiştirilecek, böylelikle de tüm kontakt lens temizleme ve bakım işlemlerini ortadan kaldıracak şekilde tasarlanmıştı. Sağladığı avantajlar arasında, o zamana dek hiç olmadığı kadar yüksek, benzersiz bir konfor, sağlıklı ve berrak görme, kullanım kolaylığı ve temizleme solüsyonlarının ortadan kaldırılmasıyla kazanılacak maliyet azalması sayılabilir.

MİLENYUM VE TEKNOLOJİDE YENİ NESİL

90’larda, günlük ya da sık değişim modalitesine sahip, birçok kullan-at kontakt lens piyasaya sunuldu. Lenslerin tümü hidrojel materyalden yapılmıştı. Silikon hidrojel kontakt lensleri görmeye başlamamız yeni milenyumun başlangıcından önce olmadı.

Johnson & Johnson Vision Care ilk silikon hidrojel lensini, 2005 yılında ACUVUE® ADVANCE® with HYDRACLEAR® ile sundu. Bunu 15 ay sonra ACUVUE® OASYS® with HYDRACLEAR® PLUS izledi.

Ancak, yenilikler burada kalmadı. Johnson & Johnson Vision Care ACUVUE® ADVANCE® for ASTIGMATISM, 1-DAY ACUVUE® for ASTIGMATISM ve ardından ACUVUE® OASYS® for ASTIGMATISM ile kontakt lens gelişiminin sınırlarını ileri taşımaya devam etti. Bu lensler, lensin 60 saniye içerisinde gözde tam yerine yerleşmesini sağlayan, Hızlandırılmış Stabilizasyon Dizaynı (ASD) teknolojisinin kullanıldığı, yepyeni bir torik lens tasarımına sahipti.

Bir sonraki kilometre taşı, 2008 yılında Johnson & Johnson’ın dünyada ilk olarak İngiltere’de piyasaya sunduğu 1-DAY ACUVUE® TruEye® idi. Bu dünyanın ilk silikon hidrojel günlük kullan-at lensiydi – bu lens, göz doktorları tarafından kontakt lens alanındaki son on yılın en iyi keşfi olarak görüldü.1

2010’da, Johnson & Johnson Vision Care, 1-DAY ACUVUE® MOIST® for ASTIGMATISM’i piyasaya sunarak iki eşsiz teknolojiyi bir araya getirdi: Hızlandırılmış Stabilizasyon Dizaynı (ASD) ve LACREON®; aynı zamanda, günlük kullan-at kontakt lensler arasındaki en geniş çeşitliliğe de sahipti.2

Gelecek

Bu heyecan verici bir yolculuk – kontakt lens alanında dev değişimler gerçekleştirdik, kontakt lens kullanıcılarına daha çok olanak sunduk ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarına yardımcı olduk. Johnson & Johnson, daima, yenilikçilik ve öncülük çabasının her şeyden önemli olduğuna inanmıştır: Araştırmalar devam ettirilmeli, yaratıcı programlar geliştirilmeli… ve yeni ürünler ortaya çıkarılmalıdır. 

Bunu kalbimizde hissederek, sürekli olarak ilerlemeyi ve en son gelişmeleri sizlere sunmayı hedefliyoruz.
 

1. Eye on the Future Study, THE VISION CARE INSTITUTE® 2009.
2. JJVC Arşiv verisi 2012. Ticari olarak satılmakta olan ürünlerin parametreleri temel alınarak. Ağustos 2012; 1•DAY ACUVUE® MOIST® for ASTIGMATISM çeşitleri, en yakın rakibine göre 2.8 kat daha fazla parametreye sahiptir.