Göz ile alakalı genel bilgiler

Gözlerimizi Tanıyalım

İnsan gözü birçok yapıdan oluşmuş, en karmaşık sistemlerden birisidir ve temelinde de beynin dış dünyada olup bitenleri algılamasına yardımcı olmak vardır.

Gözlerimizi Tanıyalımİnsan gözü birçok yapıdan oluşmuş, en karmaşık sistemlerden birisidir ve temelinde de beynin dış dünyada olup bitenleri algılamasına yardımcı olmak vardır. Çoğumuz okul günlerinden çeşitli optik sistemleri hatırlarız: Kornea, pupil, iris, mercek, retina, makula, optik sinir. Peki, bunların görevleri nedir?

İçerisinden Görme

Işık gözümüze korneadan (tüm ışık demetlerini odaklayan güçlü bir mercek) geçerek gelir. Işık korneadan “geçtikten” sonra, opak bir göz diyaframına (iris) ulaşır. İrisin merkezindeki bir delik – pupil (göz bebeği) – ışınların gözün içine girmesini sağlar. Pupil, farklı aydınlanma koşullarında kısılarak ya da gevşeyerek gözün hızlı bir şekilde uyum göstermesini sağlar. Bundan sonra ışık bir merceğin içinden geçer. Bu şeffaf yapı gözün içerisinde yer almaktadır; ışığı yansıtır ve görüntünün odaklanmasını sağlar.

Tersine dönmüş Dünya

Işık demetleri, optik sistem tarafından yeterli derecede "düzeltilmiş" olarak retinaya ulaşır. Çevremizdeki dünyayı simgeleyen bir görüntü yansıtılmış olur; ancak bu görüntü tamamıyla tersine dönmüştür. Örneğin, bulutlar ve güneş retinanın alt kısmına, yeryüzü ve bitkiler üst kısmına yansıtılmıştır. O an için odaklandığımız cisim de – örneğin bir araba – retinanın orta kısmına, yani görme keskinliğinden sorumlu olan – fovea’ya – yansıtılmıştır. Fovea net ve keskin görmeyi sağlar; kitaplardaki harfler gibi en küçük objeler bile gayet iyi görünürler.

Görme mucizesi

Ardından, optik sinire gelir. Retinadaki ışığa duyarlı sinir hücreleri bilgileri toplar; bunları elektrik uyarıcıları şekline dönüştürür ve optik sinir aracılığıyla beyine gönderir. Tüm bu işlemlerin sonunda, biz de çevremizdeki dünyayı tüm parlaklığı ve derinliğiyle görebiliriz!

Görme DünyasındaGörme Dünyasında

Kimi zaman göz doktorumuza olan ziyaretimizi ertelemek isteyebiliriz. Ancak aslına bakarsanız, sürekli olarak ertelememiz sağlık durumumuzda daha ileri bozulmalarla sonuçlanabilir. Ne yazık ki, herkes bunun farkında değil.

Sizlerle bazı bilgileri paylaşmak isteriz:

• Nüfusun yaklaşık %50’sinde bir takım görme sorunları bulunmaktadır;
• Görme bozukluğu olan insanların %20’si daha iyi görmemeyi kabullenmiştir;
• %29’u görmelerinde sorun olmadığına inanırlar;
• %23’ü görmelerinin, bir uzmandan görüş almayı gerektirmeyecek kadar iyi olduğunu düşünürler;
• %18’inin göz doktoruna gitmeye “zamanları yoktur”;
• %10’u göz muayenesi için hiçbir şey yapmazlar;
• %2’si muayenenin nerede yapıldığını bilmezler.

Günümüzde, yaşantımızın akışı içerisinde bir çok önemli şeye zaman ayıramayacak kadar meşgulüz. Ancak, yaşam kalitemizi daha iyileştirebilmemiz için sağlığımıza bir bütün olarak daha fazla önem vermeli ve düzenli olarak göz muayenemizi yaptırmalıyız.

• Doktorlar, mükemmel görüyor olsak da gözlerimizi her yıl muayene ettirmemiz gerektiğini söylüyorlar.
• Göz muayeneleri polikliniklerde, hastanelerde ve muayenehanelerde yaptırılabilir.
• Görme ile ilgi  testler kesinlikle acısızdır ve çok az zamanımızı alır.
• Rutin muayene sadece görmemizin iyi veya kötü olduğunu göstermez, aynı zamanda bütün vücudumuzun sağlık durumunu öğrenmenin de bir başka en iyi yoludur. Diğer tüm organlardan farklı olarak, gözler atar ve toplar damarların durumunu çok açık bir şekilde gösterirler. Metabolik hastalıklar damarları etkilerler ve bu nedenle de göz muayenesi bu hastalıkların erken tanısında en temel yöntemdir. Göz sağlığına özen göstermemiz ve yılda en az bir defa göz muayenesi yaptırmamız gerekmektedir. Göz muayenenizi nerede yaptırabileceğinizi öğrenmek için buraya tıklayın.