Göz muayenesi

Göz Muayenesi – Bir şey yapmanıza gerek yok!

Göz MuayenesiYapılması gereken oldukça kolay: Herhangi bir tıp merkezi, hastane ya da göz doktorunun muayenehanesini arayarak randevu aldıktan sonra randevunuzdan 15 dakika önce tetkiklerinizin yapılacağı alanda bulunun..

Yetkin uzmanların gözlerinizi muayene etmeleri ve gerekli önerilerde bulunmaları için birkaç dakika yeterlidir. Unutmayın.. Gözleriniz kendi başlarına göz doktoruna gidemezler. Size en yakın göz doktorundan bugün telefon ederek hemen randevu alabilir; ve sağlıklı bir görüş için ilk adımı atabilirsiniz! Muayeneniz sırasında görme probleminiz kırma kusurunuza bağlı ise gözlüklerin yanı sıra kontakt lenslerde sizin için sağlıklı bir alternatif olabileceğini unutmayın. Kırma kusurunu düzeltmeye yönelik alternatifleri değerlendirirken unutmayın göz doktorunuzun önerisi dâhilinde ilk kontakt lensinizi ücretsiz olarak deneyecek; sonrasında gözlük reçetenizi ve size uygun kontakt lens reçetenizi düzenleyecektir. Yapmanız gereken son adım, reçetenizi optiğe vererek ihtiyaç olan gözlük ve/veya kontakt lensinizi reçetenizde yazdığı şekilde satın alarak kullanmaya başlamak olacak...

Göz muayenesinde neler yapılır?

Öncelikle doktorunuz görmeniz ve sıra dışı belirtiler ile ilgili sorular soracaktır. Ardından, kusurunuzun ve görme düzeltimi gereksiniminizin olup olmadığını belirlemek üzere özel bir elektronik cihaz ile (Otorefraktometre) görmenizi muayene edecektir. Daha sonra doktorunuz görme keskinliğinizi kontrol edecektir: Panodaki ya da duvara yansıtılmış farklı büyüklüklerdeki harfleri size soracaktır.

Neden gereklidir?

Her şeyden önce, görme düzeltiminin gerekli olup olmadığını belirlemek ve olası göz hastalıklarını ortaya çıkartabilmek için gereklidir. Görme keskinliği 1,0’ın altındaysa (en alt sınır), doktor size en uygun görme düzeltimi seçeneğini (gözlük, kontakt lens vb.) önerecektir. Eğer gözlük ya da kontakt lens kullanıcısıysanız, doktora giderken yanınıza almayı unutmamalısınız. Profesyonel göz muayenesi dışında, evde yapılabilecek çeşitli testler de bulunmaktadır. Şüphesiz ki, bunlar da yararlıdır ancak bunlar görme keskinliğini yaklaşık olarak tespit edebilirler ve göz muayenesinin yerini alamazlar.

Unutmayın: Görmenizin ideal olduğunu düşünüyor olsanız da her yıl doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir. Muayene oldukça kısa sürer ve kesinlikle ve acısızdır!

Görme Keskinliği İçin Kendi Kendinize Yapacağınız Çevrimiçi TestlerGörme Keskinliği İçin Çevrimiçi Testler

Göz doktorunuzu düzenli şekilde ziyaret etmek göz sağlığınız için temel bir gerekliliktir. Doktorunuza yapacağınız planlanmış ziyaretler dışında, siz de evinizde kısa testlerimizi kullanarak görme keskinliğinizi kontrol edebilirsiniz.

Haydi! Görme keskinliğinizi şimdi kontrol edin.

• Snellen Kart-Testi
• Yakın görme testi
• Astigmatizm Testi

Snellen Kart-Testi nedir?

Bir çok göz doktoru, görme keskinliğini ölçmek için Snellen Kartını kullanır. Çeşitli büyüklüklerdeki harfleri uzaktan okumanız istenir.
Kartta belli büyüklüklerdeki harflerden oluşmuş satırlar bulunmaktadır (yukarıdan aşağıya doğru küçülür). 1,0 satırı kartın altına yakın yerleşmiştir. Eğer 1,0 satırındaki harfleri 5 metre uzaklıktan okuyabiliyorsanız, görme keskinliğiniz “1,0”dır.

Görme keskinliği 1,0 nedir?

1,0  normal görme için sınır değerdir. Genellikle BİR olarak ifade edilir. 1,0 ifadesi, 5 metre uzaklıktan görme keskinliğinizin nomal değerlerde olduğu anlamına gelmektedir. Birçok kişinin görme keskinliği değeri 1,0’in altındadır.

Görme keskinliğinizi Snellen Kart-Testi ile ölçün

Snellen Kart-testi alfabe kadar basittir. Aşağıdaki yönergeleri uygulayın ve birisinden yardım isteyin.

1 – Kartı yazdırın.
2 – Kontakt lens veya gözlük kullanıyorsanız lütfen takın.
3 – Kartı göz seviyesinde duvara asın ve arada herhangi bir cisim ya da pencere olmasın .
4 – Duvardan 5 metre uzakta oturun ya da ayakta durum.
5 – Bir gözünüzü kapatın.
6 – En üstteki satırdan başlayarak harfleri yüksek sesle okuyun.
7 – Arkadaşınızdan okuyabildiğiniz en küçük harfin olduğu satırı işaretlemesini isteyin.
8 – 1’den 7’ye kadar olan yönergeleri diğer gözünüz için de uygulayın.

Sonuçları nasıl değerlendireceksiniz?

Eğer 1,0 satırındaki harfleri her iki gözünüzle de okuyamadıysanız, muhtemelen görme düzeltimine ihtiyacınız vardır. Ancak sonuçlar ne olursa olsun, gözlerinizin düzenli olarak göz doktoru tarafından yılda 1 kez muayene edilmesi gerekir.

Yakın görme testi nedir?

Bu test size yakın olan (bir kol boyu ya da daha yakın) nesneleri tanıyabilme ve okuyabilme yeterliliğinizi ölçmektedir. Bu test yakını göremeyen ve presbiyopisi olanlar için vazgeçilmez bir testtir.

Yakın görmenizi evde kontrol edin

Yakın görme testi oldukça kolaydır. Aşağıdaki 6 yönergeyi uygulamanız yeterlidir.
1 – Kontakt lens veya gözlük kullanıyorsanız lütfen takın.
2 – Bilgisayar ekranından 40 cm uzakta oturun.
3 – Yakın görme testini açın.
4 – Her iki gözünüzü de açın.
5 – Landolt halkalarını kırık gördüğünüz yeri not edin (örneğin sağda, solda, yukarıda, aşağıda).
6 – Landolt halkalarını düzgün şekilde göremiyorsanız testi ertesi gün tekrarlayın.

Sonuçları nasıl değerlendireceksiniz?

Eğer iki gün üst üste halkaları düzgün göremiyorsanız görme düzeltimine ihtiyacınız var demektir. Ancak sonuçlar ne olursa olsun, gözlerinizin düzenli olarak göz doktoru tarafından yılda 1 kez muayene edilmesi gerekir.

Astigmatizm testi nedir?

Astigmatizm testinde 360 derecelik aralıklarla, ışınsal olarak yerleştirilmiş çizgiler bulunmaktadır.

Astigmatınızı evinizde kendi kendinize kontrol edin.

Astigmatizm testi basittir ve evinizde kendi kendinize uygulayabilirsiniz. Aşağıdaki 6 yönergeyi uygulamanız yeterlidir.
1 – Kontakt lens veya gözlük kullanıyorsanız lütfen takın.
2 – Bilgisayar ekranından 40 cm uzakta oturun.
3 – Testi açın.
4 – Bir gözünüzü kapatın.
5 – Resme bakın ve tüm çizgileri (“Tekerleğin Kolları”) net bir şekilde mi gördüğünüzü yoksa bazı çizgileri daha parlak ya da net olarak mı gördüğünüzü belirleyin.
5 - 1’den 6’ya kadar olan yönergeleri diğer gözünüz için de uygulayın.

Sonuçları nasıl değerlendireceksiniz?

Eğer bazı çizgiler daha net veya siyah görünüyor; diğerleri ise bulanık ve daha açık renkli görünüyorsa astigmatınız olabilir. Ancak sonuçlar ne olursa olsun, gözlerinizin düzenli olarak göz doktoru tarafından muayene edilmesi gerekir.

Gözlerinizi Nerede Muayene Ettirebilirsiniz?

Bir göz hastalıkları uzmanından tıbbi danışmanlık almak, gözlerinizi muayene ettirmek veya görme probleminizin size uygun bir cihazla düzeltilmesini istiyorsanız, size en yakın hastane bulmanıza yardımcı olacak aracımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Göz doktorunuzdan gözlük ve/veya kontakt lens reçetenizi aldıktan sonra gerekli görülen görme düzeltim opsiyonunu satın almak için gidebileceğiniz en yakın optiklere de buradan ulaşabilirsiniz.