Göz problemleri

Görmeniz BozulduysaGörmeniz Bozulduysa

Gözleriniz sadece göz doktorunuzun anlayabileceği bir öykü anlatırlar. Gözünüzde her şeyin yolunda olduğunu düşünebilirsiniz. Ne yazık ki, her zaman böyle olmayabilir. Göz muayenenizi ne kadar erken yaptırırsanız, göz sağlığınız için o kadar iyi olur. Göz doktorları, hem görmenizi hem de göz sağlığınızı kontrol ederler. Görme bozukluğunuzu ve yaşam tarzınızı göz önüne alarak, sizin için en uygun görme düzeltimi seçeneğini belirleyecek; sizin için en doğru gözlük ve / veya kontakt lens reçetesini yazacaktır. Doktorunuz görmenizde bir bozukluk tespit ettiyse ümitsizliğe kapılmak için herhangi bir neden bulunmamaktadır. Günümüzde, kırma kusurlarının düzeltimi için üç ayrı seçenek bulunmaktadır.

İlk seçenek geleneksel gözlüklerdir. Herhangi bir göz hastalığına sebep olmazlar, özel bir bakım gerektirmezler. Ayrıca, dünyayı tekrar olduğu gibi görebilmenizin kolay bir yoludur.

Ne yazık ki, gözlüklerin bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Çerçevenin engellemesi nedeniyle ve gözünüzden bir miktar uzakta yerleşmiş oldukları için, periferde (yan tarafların) küçük bir alan görülemez. Spor yaparken çok da uygun değildir. Düştüğünüzde ya da sert bir darbe aldığınızda, kırılan camlar gözünüzde yaralanmaya sebep olabilir. Sıcaklıktaki değişiklikler sebebiyle buharlanabilirler ve kimi zaman cisimleri net bir şekilde görmenizi engelleyebilirler. Gözlüklerinizi kaybedebilirsiniz ya da kırılabilirler. Ve son olarak da, herkes görüntüsünü değiştirmek istemeyebilir.

Gözlüğü tercih ettiyseniz, gözlerinizin bir göz doktoru tarafından muayene ve reçete edilmesinden sonra kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Görme düzeltimindeki ikinci sağlıklı seçenek kontakt lenslerdir. Görünüşünüzde herhangi bir değişiklik olmaksızın, tekrar iyi görmeye başlayabilirsiniz. Gözlüklerdekinin aksine, ısı değişimlerinde buharlanmazlar. Dolayısıyla çevrenizdeki cisimleri ve kişileri görmenizde her hangi bir değişiklik olmaz. Spor yapabilirsiniz, görmenizin her zamanki kadar net olacağından emin olarak düşük ışıkta bile araba kullanabilirsiniz. Lenslerin gözünüzden düşüp kaybolma riski çok düşüktür.

Ancak kontakt lenslerin de dezavantajları bulunmaktadır. İlki ve en önemlisi her gün bakım yapılmasının gerekliliğidir. Aksi takdirde hijyen bozuldukça enfeksiyon riski de buna bağlı olarak artar. Neyse ki, herhangi bir bakım gerektirmeyen, günlük kullan-at kontakt lensler bulunmaktadır: Her sabah bir çift yeni lens takarsınız ve akşam çıkartıp atarsınız. Solüsyona, lens saklama kabına ihtiyaç duymazsınız. Gözlük ve kontakt lenslerden başka, bir de lazer ile cerrahi olarak görme düzeltimi seçeneği bulunmaktadır. Kısa bir zaman alır ve kesinlikle ağrısızdır. Ancak lazerle düzeltimin yaş ile ilişkili ve kişinin kendisine ait yapısal özelliklerine bağlı kısıtlamaları bulunmaktadır. En iyi yönteme göz doktorunuz ile birlikte karar vermenizi öneririz.

Rahatsızlık Hissi

Gözde kızarıklık – Hemen herkesin gözleri yaşamı boyunca geçici olarak kızarmış ya da tahriş olmuştur. Gözlerde kızarıklık yorgunluk veya allerjilere bağlı olarak meydana gelebilir.Rahatsızlık Hissi

Kuru göz – Aşırı ısıtılmış ya da klimalı ortamlarda bulunmak, uzun süre bilgisayar kullanmak/televizyon ekranına bakmak, duman, toz veya rüzgar gibi çevresel etkenler gözlerin dehidrate olmasına ve kuruluk hissine neden olur. Gözlerinizi kurumaya karşı koruyabilmeniz için bazı öneriler aşağıdadır:

- Göz doktorunuzun önereceği suni göz yaşı damlalarını kullanabilir;
- Göz yüzeyinin üzerindeki gözyaşı filminin devamlılığı için sık sık gözlerinizi kırpabilirsiniz.

Alerjiler

Gözler, alerjenler ve tahriş edici ajanlar için “kolay bir hedeftir”. Alerjik konjunktivit olarak da bilinen göz allerjisi, polen, küf, toz akarları ve hayvan tüyü gibi farklı allerjenlerin sebep olduğu bir enflamasyondur. Toz, duman, klor, hatta virüs ve bakteriler gibi diğer tahriş ediciler göz alerjilerinin etkilerini arttırabilir veya aslında allerjisi olmayan kişilerde göz alerjilerine benzer tahriş semptomlarına yol açabilirler. Bazı ilaçlar ve kozmetikler de göz alerjisi semptomlarına sebep olabilir.

Sık Karşılaşılan Göz Problemleri

Göz problemleri ne kadar erken tespit edilirlerse, tam iyileşme prognozu o kadar iyi olacaktır. Bu sayfada en sık karşılaşılan göz problemleri ve bunlarla ilişkili semptomlar vurgulanmaktadır.

Bulanık Görme

Uzağı görememe (Miyopi), yakını görememe (Hipermetropi), astigmatizm, presbiyopi, katarakt gibi sık karşılaşılan bozukluklara bağlı olarak nesnelere keskin sınırlarla odaklanılamamasıdır.

Miyopi (uzağı görememe)

Yakındaki cisimler (bir kaç santimetreden yarım metreye kadar uzaklıkta olanlar) net görülürken, uzaktaki cisimler bulanık ya da karışık görülürler.

Hipermetropi (yakını görememe)

Uzaktaki cisimlerin görüntüsü yakındakilere göre daha iyidir. Eğer yakını görememeniz orta ile çok ileri derecede ise, uzaktaki cisimleri de yakındakiler gibi bulanık görürsünüz.

Astigmatizm

Astigmatizmanın nedeni, gözün ön kısmı (kornea) veya göz içindeki lensin şeklinin bozulmuş olmasıdır. Yuvarlak ya da küresel bir şekile sahip olmayıp, aynen bir rugby topu gibi bir boyutu diğerinden daha uzundur. Bu şekil bozukluğu nedeniyle, içinden geçen ışık gözün arkasındaki retina üzerinde düzgün bir şekilde odaklanamaz ve düzensiz bulanık bir görüntü oluşturur.

Presbiyopi

Yaşa bağlı olarak meydana gelen uzağı görememe nedeniyle yakındaki cisimlere odaklanmakta zorluk çekersiniz. Düzeltilmediği takdirde, baş ağrısına ve gözlerinizin çabuk yorulmasına sebep olur.

Negatif Reaksiyonlar ve Semptomlar

Gözde kızarıklık – Hemen herkesin gözleri yaşamı boyunca geçici olarak kızarmış ya da tahriş olmuştur. Gözlerde kızarıklık yorgunluk veya allerjilere bağlı olarak meydana gelebilir.

Kuru göz – Aşırı ısıtılmış ya da klimalı ortamlarda uzun saatler boyunca bulunmak, uzun süre bilgisayar kullanmak/televizyon ekranına bakmak, duman, toz veya rüzgar gibi çevresel etkenler gözlerin dehidrate olmasına ve kuruluk hissine neden olur.

Gözlerinizi kurumaya karşı koruyabilmeniz için bazı öneriler aşağıdadır:

- Göz doktorunuzun önereceği suni göz yaşı damlalarını kullanabilir;
- Göz yüzeyinin üzerindeki gözyaşı filminin devamlılığı için sık sık gözlerinizi kırpabilirsiniz.

Alerjiler

Gözler, allerjenler ve tahriş edici ajanlar için “kolay bir hedeftir”. Allerjik konjunktivit olarak da bilinen göz allerjisi, polen, küf, toz akarları ve hayvan tüyü gibi farklı allerjenlerin sebep olduğu bir enflamasyondur. Toz, duman, klor, hatta virüs ve bakteriler gibi diğer tahriş ediciler göz allerjilerinin etkilerini arttırabilir veya aslında allerjisi olmayan kişilerde göz allerjilerine benzer tahriş semptomlarına yol açabilirler. Bazı ilaçlar ve kozmetikler de göz allerjisi semptomlarına sebep olabilir.

Göz Hastalıkları

Yaşa bağlı etkenlerde farklı göz hastalıklarına yol açabilir.

Glokom

Ciddi bir göz hastalığı grubudur. Esas semptomu görmenin bozulmasıdır. Glokom görmeyi tehdit eden bir hastalıktır, yaşam kalitesini düşürebilir ve körlüğe dahi yol açabilir. Gözün içindeki sıvı, lastiğe benzer şekilde bir basınç oluşturur. Normal durumda, özel kanallar aracılığıyla sıvı dışarı akar. Glokomda, sıvının gözün dışına çıkış düzeni bozulmuş olduğu için göz içi basıncın dengelenmesi bozulmuştur. Gözün içerisindeki basınç çok yükseldiğinde gözün arka tarafındaki sinirlerin hasarlanmasına sebep olur. Tedavi edilmediği takdirde glokom körlüğe sebep olabilir. Glokomunuz olduğunda, genellikle hiç bir semptomu fark etmezsiniz ve görmeniz de mükemmel derecede normal olabilir. Göz doktorunuzu ziyaretiniz sırasında düzenli olarak glokom açısından da kontrol edilmeniz hem erken tedavi imkanını sağlaması hem de görme kaybı ihtimalini azaltması sebebiyle çok önemlidir. Glokom kalıtsal olabilir, bu nedenle ailenizdeki her hangi bir kişide bu durum söz konusu ise düzenli olarak göz muayenesine gitmeniz önem taşımaktadır. Erken evrelerde, özel bazı göz damlaları ile glokom kolayca tedavi edilebilir. Daha ileri evrelerde lazer veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Hasarlanmış sinirler onarılamaz ancak sağlam sinirlerin korunması mümkündür.

Katarakt

Katarakt, gözünüzdeki doğal lensin bulanıklaşmasıdır. Katarakt yaş ile birlikte gelişir ancak kimi zaman eşlik eden bazı hastalıklar nedeniyle daha genç kişilerde de ortaya çıkabilir. Gözünüzde katarakt gelişirken, görmenizin azaldığını, puslanmaya başladığını, kamaşmaların arttığını, gece araba kullanmanın daha fazla rahatsızlık vermeye başladığını ve gözünüzün görünümünde değişiklikler olduğunu fark etmeye başlarsınız. Hastalık durumunda normal lensin yapay bir polimer lens ile değiştirilmesi gerekir. Dünyada en fazla uygulanan cerrahi işlemlerden birisidir. UV maruziyetinin de katarakt gelişimini hızlandırdığı unutulmamalıdır.