Gözün yaşam öyküsü

Bir Çocuğun Gözüyle

Hepimiz biliyoruz ki, erişkinler için ideal görme keskinliği 1,0’dir. Peki ya küçük bir çocuk için ideal görme keskinliği nedir?

İlk Günlerden İtibarenBir Çocuğun Gözüyle

Doğumdan üç aylık olana dek çocukların görme keskinliği 0,1 ve altındadır. Bu görme keskinliği yeni doğanlar için yeterliyken, daha büyüklerde görme düzeltimini gerektirir. Bu yaşlardaki sorun retinanın şekillenmekte oluşudur. Bebekler sadece yüzleri fark ederler ve ancak 3 aylıktan sonra, daha çok ilgilerini çeken hareketli cisimleri ayırt edebilirler. Dört ile altı ay civarında, görme keskinliği 0,4’lük bir değere kadar yükselebilir. Bu çocuklar hareketli cisimleri rahatlıkla ayırt edebilirler ve görmelerinin boyutları erişkinlerinkine benzer düzeye ulaşır.

Oyun havuzu

Her yeni gün, küçük çocuklar için keşfedilecek bir çok yenilik ve imkanla doludur. Yürümeye yeni başlayan çocuklar yüzlerinden 7-8 santimetre uzaklıktaki cisimlere daha iyi odaklanabilir ve inceleyebilirler. 1 – 2 yaşındaki çocukların görme keskinlikleri genellikle 0,3-0,6 civarındadır. Bu değerlere sahip olan bir çocuğun görme gelişimi normaldir. Prematüre doğum, diabetes mellitus, anne-babalardaki şaşılık ve benzeri göz hastalıklarının varlığının, çocuğun görmesini de ciddi biçimde etkileyebileceği unutulmamalıdır. Tüm bunlar doğumsal görme bozuklukları olarak adlandırılmaktadır. Çocuğun görmesi daha da bozulabilir mi? Şüphesiz ki, evet. Buna sebep olabilecek bir çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlere örnek olarak çocuğun gözüne çok yakın olarak asılmış bir çıngırak, etrafı sıkıca sarılmış bir kapüşon, yaşamın ilk aylarındaki ani bir ürkme, vitamin eksiklikleri ve son olarak da şerit şeklindeki ışıklar verilebilir.

16 Yaş Öncesi ve Sonrası

Büyük bir yaşam başlangıcı. Ergenlik, hepimizin yaşamında çok önemli bir dönemdir. Gençler ‘büyük bir yaşama” başlarlar ve daha çok özgürlüğe kavuşurlar.

Bu, gençlerin kişiliklerini oluşturdukları ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarmaya çalıştıkları dönemdir. Kendilerini gösterme, çalışma ve gelişme çabalarına hiç kimsenin müdahale etmemesi önemlidir.

İstenmeyen sınırlamalar

Görme düzeltimine ihtiyaç duyan ergenler için bir çok sorun bulunmaktadır. Aktif olmaları, spor yapabilmeleri zorlaşır. Okurken kısa sürede yorulurlar. Görmelerindeki bozukluk nedeniyle dikkatlerinin dağılması yüzünden derslerini öğrenmekte sorunlar yaşarlar. Gençler, gözlerindeki sorunlar nedeniyle daha fazla komplekse kapılabilirler. Asosyalleşme, utangaçlık, karşı cinsle ilişkilerde sorun yaşama gibi... Bu sorunlar, göz doktorları tarafından kolaylıkla çözümlenebilir. Rutin bir muayene sırasında, gözler muayene edilip; eğer gerekiyorsa, gözlük ya da kontakt lensler aracılığıyla görme düzeltimi en uygun şekilde sağlanabilir.

Sorunların tespit edilmesi kompleksleri çözemez

Gençlere görme düzeltimi için reçete edilmiş olan gözlükler, aynı zamanda psikolojik engellere de neden olabilirler. Gençler, gözlüklü görünüşlerini külfet olarak görebilir. Birçoğu, olabildiğince az gözlük takmaya gayret eder ve bu nedenle görmeleri daha da bozulur. Ergenler, gözlüklerinin kırılabileceği ya da zarar görebileceği korkusuyla spor yapmaktan da çekinir.

Sınırları Olmayan Bir Dünya

Kontakt lensler, ergenlik çağındakilerin daha iyi görmelerini sağlamanın yanısıra birçok psikolojik sorunu da çözer. Gençler, ilgi alanlarına yönlenirken herhangi bir engelle karşılaşmaz; her çeşit sporu yapabilir ve sosyalleşirler. Genç ergenlerin kendilerine güvenleri artar, sporda ve okulda daha başarılı olurlar. Kendilerini kabullenme ve yaratıcılık yönünden daha güçlü hale gelirler ki bu yaş döneminde oldukça önem taşımaktadır. Ancak, ebeveynlerin kontakt lens kullanımıyla ilgili temel kurallar (nasıl takılır, nasıl bakım yapılır, nasıl değiştirilir vb.) konusunda çocuklarını hazırlamayı ihmal etmemeleri gerekir. Böylece gençler de, iyi görebilmenin yanısıra, kontakt lens kullanmıyla olabilecek sorunlardan korunmuş olurlar. Kontakt lens bakımıyla zaman kaybetmek istemeyenler için de, günlük kullan-at lens seçeneği bulunmaktadır. Oldukça pratik olan günlük kullan-at kontakt lensler, sabah kalkıldığında yeni bir çift olarak takılıp; akşam olduğunda gözden çıkartılıp atılırlar.

Yetişkinlerde Görme

40 yaş üzeri herkes için simgeseldir. Kariyer yapılmış, çocuklar büyümüş, birçok yaşamsal sorun çözülmüş ve duygularınız birçok denemeden geçerek sizlere pahabiçilemez bir deneyim kazandırmıştır. Fakat 40’larınıza ya da 50’lerinize vardığınızda görmeniz doğal olarak bozulmuştur.

Bunun sebeplerinden bir tanesi presbiyopidir. Yani gözünüz, yapısında olan lensin esnekliğinin azalması nedeniyle size yakın nesnelere odaklanmanın zorlaştığı ve bu nedenle görmenin bozulduğu bir durumdur.

Dikkat ve bakım

Gözleriniz ile ilgili bir sorununuz olmasa da, yılda 1 kere göz doktoruna muayene ettirmeniz önemlidir. Bu işlem ancak uzmanlar tarafından doğru bir şekilde yapılabilir ve eğer gerekiyorsa, sizin için en uygun düzeltim sağlanabilir.

Değişim rüzgarları

Yaşamın tüm zorluklarını geride bıraktığınızda ve bir sürü, yeni şaşırtıcı olaylarla karşı karşıya kaldığınızda, sıra siz ve göz sağlığınıza gelir. Sizin için en uygun görme düzeltiminin sağlanabilmesi için, tek yapmanız gereken göz doktorunuzdan bir randevu almaktır!