UV KORUMALI KONTAKT LENSLER

Gözlerinizi zararlı UV ışınlarından koruyun

Bir çok kişi güneşin ultraviyole ışınlarının cilde verebileceği zararın farkında. Ancak pek az kişi UV radyasyonunun gözlerinizi de etkileyebileceğini biliyor. Açık havada zaman geçirdiğinizde, korneal güneş yanığı (fotokeratit) gibi kısa süreli akut göz hastalıklarının gelişme riskini artıran UV radyasyonuna maruz kalma riski de artmakta. Zaman içindeki UV maruziyeti de katarakt gibi uzun süreli göz problemlerinin gelişme riskini de artmaktadır.   

Bizler yıl boyunca UV ışınlarına maruz kalıyoruz. UV ışınlarının neden olduğu hasarlar kümülatif ve geri dönüşümsüz olabilir. İşte bu nedenle özellikle pupil boyutlarının daha büyük ve gözlerin daha şeffaf olduğu küçük yaşlardan itibaren korunma önem kazanmaktadır. 

UV radyasyonunun farklı tipleri bulunmaktadır. UVA ışınları cildin derin tabakalarına kadar penetre olabilmektedir ve cildin bronzlaşmasından ve yaşlanmasından sorumludur. UVB, DNA'ya hasar verir ve doku hasarına, güneş yanığına yol açar. UVA'dan daha fazla risk oluşturur. UVB ışınlarının yoğunluğu mevsime, lokasyona ve gün içindeki zamana göre değişkenlik gösterir.  

Güneşten gelen UV ışınlarının gözünüze geçişine karşı korunmaya yardımcı olun

Özellikle sabah ve akşam üzeri saatlerinde gözlerimize güneş hasarı riskinin daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz? Göz sağlığınızı nasıl koruyabileceğiniz ve güneşin UV ışınlarının geçişini nasıl önleyebileceğiniz konusundaki tüm ipuçlarını "Gözlerinizi Güneşten Koruma" makalemizden okuyabilirsiniz. 

ACUVUE®'da biz UV ışınlarını bloke etmenin öneminin farkındayız. İşte bu nedenle güneşin zararlı UV ışınlarının geçişine karşı gözleri korumaya yardımcı olan UV-bloke edici filtrelerin gömülmüş olduğu kontakt lensleri geliştirdik.* Tüm kontakt lenslerimizde, uluslararası standartlara uygun UV-bloke edici ajanlar mevcut. 

  • Sınıf 1 UV-blokajı, UVA ışınlarının %90'ından ve UVB ışınlarının %99'undan fazlasını bloke ederek en yüksek düzeyde korunmayı sağlamaktadır*
  • Sınıf 2 UV-blokajı, UVA ışınlarının %85'inden ve UVB ışınlarının %98'inden fazlasını bloke ederek ikinci en yüksek düzeyde korunmayı sağlamaktadır*

ACUVUE®, UVB ışınlarının %98'inden ve UVA ışınlarının %85'inden  fazlasını, tüm çeşitlerinde standart olarak bloke eden tek büyük kontakt lens markasıdır. 

ACUVUE OASYS® 1-Day ve 1-DAY ACUVUE® TruEye® Sınıf-1 UV korumasına sahip günlük kullan-at kontakt lenslerdir.* 

1-DAY ACUVUE® MOIST,  1-DAY ACUVUE® MOIST for ASTIGMATISM ve 1-DAY ACUVUE® MOIST MULTIFOCAL gözlerinizi Sınıf 2 UV blokajı ile korumaktadır. 

Yeniden kullanılabilen bir kontakt lens istiyorsanız, Sınıf-1 UV blokajına sahip, ACUVUE OASYS® ya da ACUVUE OASYS® for ASTIGMATISM deneyebilirsiniz. 

Göz doktorunuzu ihtiyaçlarınız ve yaşam tarzınız konusunda bilgilendirirseniz, sizin için en doğru kontakt lensin hangisi olacağını söyleyecektir. 

* Tüm ACUVUE® Marka Kontakt Lensler, zararlı UV radyasyonunun korneaya ve gözün içine geçmesine karşı korunmada yardımcı olan UV blokajına sahiptir. UV emici kontakt lensler, gözü veya çevresindeki alanları tamamen kapatmadıkları için UV bloke edici güneş gözlüklerinin yerini ALAMAZLAR. Göz doktorunuzun önerdiği UV-emici güneş gözlüklerinizi kullanmaya devam etmeniz gerekir. 

** Profesyonel göz muayenesi ve lens uygulanması için sizden ücret talep edilebileceğini lütfen unutmayın. Koşul ve şartların tamamını okuyun.